Mądrość ludzka jest niezwykła. Całe szczęście, że możemy korzystać z jej dobrodziejstw

Mądrość ludzi nie zna granic, jej najważniejsze i najistotniejsze dzieła można spotkać w wielu częściach naszego świata. Najczęściej odszukamy je w księgarniach i bibliotekach na całym świecie, ale również w architekturze, która skrywa w sobie coś więcej niż materiały, z którego. Stoi za tym człowiek, twórca, geniusz, identycznie jak w przypadku książki. Sama się nie napisała, ktoś musiał poświęcić swój czas, żeby pokazać nam wiedzę, z której dzisiaj korzystamy. Dzięki temu zostało zachowane dziedzictwo naszej kultury, to sprawia, że jesteśmy bardziej wartościowymi ludźmi.

kolekcja książek

Autor: Jack at Wikipedia
Źródło: http://www.flickr.com
Widać naszą wartość na każdym kroku, z tego też względu, że możemy używać dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było nam to dane? Prawdopodobnie, bylibyśmy na innym etapie ewolucji, ponieważ idee i odkrycia, które możemy poznać od razu po narodzinach, byłyby nieznane. Dopiero ktoś musiałby na to wpaść, jednak za naszego życia to odkrycie może byłoby zbyt nowoczesne. To pokazuje nam tylko, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla nas samych. Można poczytać: .

Bo pojawiamy się na świecie jako „tabula rasa”, lecz to nie jest do końca prawda. Oczywiście, my, jako odmienny byt możemy być tak zdefiniowani, ale już jako całość (razem z naszą kulturą, ze społeczeństwem), coś znaczymy. Ma to dobre i złe strony. Dobre, z tego względu, ze automatycznie jesteśmy akceptowani, należymy do jakieś grupy, więc jest nam łatwiej, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak się poruszać w naszym świecie. Rodzi to też jednak inne, złe wydarzenia. Jeśli ktoś przychodzi na świat na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga może nawet stracić życie.

Taki człowiek bowiem nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, a jako wróg, jako członek obozu wroga. Jak widać więc, istnienie w danej kulturze, w danym społeczeństwie to ogromne zalety, ogromna radość, że posiada się swój dom, swoją należność. Z drugiej zaś strony może rodzić to wielkie problemy, z którymi ciężko sobie poradzić. To raczej bolączka bardzo powszechna w niektórych miejscach na świecie. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki czas, że każdy człowiek będzie mógł poczuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej kulturze wyrasta i jakie ma przekonania. Istotne, by wciąż powiększać swoją wiedzę, również kulturową oraz językową. To – – może się przydać na dobry początek.