Jak zaplanować wystrój wnętrza, aby było przyjazne dla mieszkańców?

Obecnie w aranżacji przestrzeni dominuje garść trendów, które dobrze jest znać, aby wyposażyć swoje gniazdko w sposób nowatorski i modny. Po dłuższej nieobecności w nowszej, odświeżonej formie ”na salony” wkroczyły fototapety. Mnóstwo aktualnych wzorów to przede wszystkim fototapety do salonu albo sypialni, lecz wzory ozdabiające pokój dla dzieci też uda się kupić. Sporo sklepów internetowych przygotuje nam wskazaną przez nas ilustrację na wymiar, jaki tylko będzie nam pasował.

pomieszczenie

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Warto więc pomyśleć, czy chcemy pokrywać fototapetą całą ścianę czy tylko jej fragment. Fototapeta dla dzieci powinna być miła dla oka i kolorowa, ale nie możemy także przesadzić, zwłaszcza gdy w pokoiku jest już sporo akcentów kolorystycznych. Postacie ze znanych bajek na pewno ożywią pokoik, ale zastanówmy się czy jak nasza pociecha podrośnie, fototapeta dla dzieci nie będzie zbyt dziecinna, np. dla nastolatka. Oczywiście niesłabnącą popularnością pochwalić mogą się duże obrazy: malarstwo polskie albo tryptyki. Jeżeli tylko dopasujemy je do wnętrza, będą ponadczasową ozdobą.

Był czas, kiedy w modzie były krajobrazy, aktualnie całkiem sporo motywów to obrazy kwiaty czy wybiórcze elementy architektury – obrazy z motywami kwiatów. Standardowe reprodukcje dobrane do nastroju pomieszczenia na pewno będą cieszyć oko przez lata i nie staną się kiczowate. Mnóstwo sklepów stacjonarnych i sieciowych oferuje też naklejki na ściany i meble. Są dobrą alternatywą do ozdób takich jak obrazy kwiaty (możemy je przykleić bez dziurawienia ścian) i odkleić szybciej niż fototapety. Możemy zamówić naklejki tematyczne, atrakcyjne grafiki lub ładne powiedzenia.

Powiedzenia można dopasować do charakteru pokoju, jest ogromny wybór powiedzeń dopasowanych do kuchni czy ogólnie – do całego mieszkania. Oczywiście rozmiar również możemy dobrać do swoich potrzeb. Czasy, gdy ściany mieszkań zdobiły pejzaże Tatr albo kaskadowe wodospady, które wyszły spod ręki nieznanego artysty, a skrawek wolnej przestrzeni zastawiany był stolikiem z serwetką i kwiatkiem, dawno już minęły. Obecnie ceni się raczej swobodę wolnej przestrzeni, ozdoby, jakie nie łapią kurzu i ozdoby, które możemy szybko zmienić lub całkiem zdjąć.