Jak odmieniała się rola koni w środowisku człowieka na odcinku setek lat?

W dawno niewspominanych czasach piękne konie pełniły funkcję podstawowego środka do przemieszczania. Na wielu gospodarstwach zatrudniano te konie do robót na gospodarce

.

Nieprawdopodobna moc tych prześlicznych stworzeń była mocno wykorzystywana w wielu branżach życia. Prości chłopi zaprzęgali konie i orali za ich pomocą własne uprawy. W miastach konie (rozwinięcie tematu: Stajnia Iskra) służyły do wygodnego przemieszczania się. Jedni zaprzęgali je do swoich powozów, szlachcice na koniu podróżowali z jednego miejsca na inne miejsce. Z chwilą wynalezienia zmechanizowanych

koń

środków do przemieszczania się funkcja koników bardzo się odmieniła. W danej chwili stworzenia te służą do rekreacji. Mnóstwo osób pragnie posiadać własnego konika i raz na jakiś czas udać się wierzchem na ciekawą i relaksacyjną wycieczkę.

I to właśnie wobec tego stworzonych zostało wiele stadnin, w których da się przechowywać własne konie oraz w dogodnym czasie cieszyć się ich posiadaniem. Wiele gospodarstw turystycznych posiada konie tylko po to, by organizować zimową porą kulig. To świetna rozrywka. Dzieciaczki świetnie się bawią na sankach z kolei dorośli zazwyczaj siadają na olbrzymich saniach i cieszą się zjawiskowymi widokami. Kulig bawi nie tylko w trakcie podróży. Na ogół kończy się smakowitym grillem w otwartej przestrzeni w otoczeniu ciekawej zieleni jak również w gronie rozbawionych biesiadników.

Konie prócz roli rekreacyjnej spełniają dużo ważniejszą funkcję. Otóż w wielu przypadkach organizowana jest z ich udziałem hipoterapia – przeczytaj więcej na ten temat (przeczytaj więcej na ten temat). To forma zdrowej rehabilitacji psychicznej i ruchowej. Metoda ta działa wieloprofilowo, czyli działa równocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie jak też socjologicznie. Hipoterapia przeprowadzana jest zarówno u dzieci, nastolatków, jak i u dorosłych. Obejmuje głównie wszystkie osoby niepełnosprawne ruchowo jak również umysłowo. Dobroczynne dla zdrowia skutki przebywania z koniem znane były już w starożytności. Aczkolwiek jako metoda terapeutyczna pojawiły się w nowoczesnej medycynie w latach 50, zwłaszcza w neurologii, ortopedii jak też psychiatrii.

Widać zatem, że konie mają zbawienny wpływ na ludzi. Budzą zainteresowanie jak również uznanie. Kontakt z tymi zwierzętami dodaje trwałych wrażeń. Przynosi relaks i w znacznym zakresie poprawia samopoczucie.