Na co warto zwrócić uwagę planując kominek w swoim domu?

Dzisiejsze technologie udostępniane przez producentów i różnorodność stylistyczna zabudowy, pozwalają na zastosowanie kominka zarówno w tradycyjnym domu, jak również nowoczesnym apartamencie. Dla wielu osób kominek we własnym lokum to spełnienie pragnień dotyczących eleganckiej aranżacji, w której odnaleźć można relaks. Na jakie elementy poza walorami stylistycznymi powinniśmy zwrócić uwagę w czasie planowania strefy kominkowej?

dom w budowie

Źródło: flickr.com
mieszkanie - landszaft

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Zamieszczenie w pomieszczeniu kominka tradycyjnego zależy głównie od lokalizacji przewodu kominkowego, do którego doprowadzona jest cała instalacja paleniska. Większą swobodą aranżacyjną dysponują właściciele kominków na biogaz i pieców kominkowych – sprzętów o mniejszych wymaganiach technicznych niż tradycyjne kominki na drewno – którzy mają szereg możliwości przy umieszczaniu takiego urządzenia i zyskują pełną dowolność w projektowaniu wnętrza – wkładów kominkowych producent. Ważną rolę w planowaniu strefy kominkowej odgrywa również stylistyka wykończenia, konkretnie chodzi o to jak wygląda zabudowa kominek jaką posiada. Duże znaczenie w projekcie mogą mieć również elementy instalacji, takie jak wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Najrozsądniej jest znaleźć fachowców, którzy pomogą w dobraniu całej instalacji i zabudowy kominka.
Na przykład wymienione wkłady kominkowe z płaszczem wodnym szczególnie poleca się osobom, które chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu – wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

Decydując się na świadomą kreację przestrzeni kominkowej, poza względami stylistycznymi koniecznie musimy zadbać o bezpieczeństwo domowników.

Jeżeli podoba Ci się publikowany tekst, to na pewno zainteresują Cię również praktyczne wskazówki, które znajdziesz tu – one pochłoną Cię zupełnie.

Tradycyjny kominek emituje bowiem ciepło, pochodzące z ognia – to groźny żywioł, niekontrolowany może spowodować ryzyko wystąpienia pożaru. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać kilku kluczowych zasad odpowiedniego korzystania z paleniska, o których z pewnością poinformuje nas specjalista instalujący kominek. Przede wszystkim, powierzchnię wokół kominka warto wyłożyć niepalnym tworzywem, np. kamieniem, a akcesoria kominkowe, wyposażenie wnętrza oraz dekory należy zamieszczać w odległości min. 1,5 metra od kominka. Opisane czynności pozwolą cieszyć się pełnią blasku i ciepłem kominkowym, a jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo podczas jego użytkowania.