Zadania, jakie pełnią książki w życiu każdego z nas, co można zrobić żeby więcej ludzi polubiło czytanie

Coraz większa popularność telewizorów, a od jakiegoś czasu również smartfonów, tabletów i komputerów spowodowała, że ludzie czytają coraz mniej książek. Niestety spoglądanie w ekran będzie wygodniejsze i wymaga znacznie mniej wysiłku niż czytanie, widać to szczególnie pośród młodych ludzi, zmuszenie których do wysiłku intelektualnego jest niekiedy ogromnie ciężkie.

książki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Kolejną sprawą będzie czas, rozrywka elektroniczna jest tak wciągająca i angażująca czas, że jeżeli nawet ktoś by nawet chciał coś poczytać, to mu po prostu nie starczy na to czasu. Książki potrzebują skupienia i chwili spokoju, jakiego bardzo często tak brakuje, dla większości osób dużo łatwiej będzie włączyć w wolnym czasie grę na smartfonie zamiast przeczytać kolejną stronę ciekawej lektury. I niestety w ten sposób rośnie pokolenie, które można nazwać częściowymi analfabetami, to znaczy ludzi, którzy są obeznani z najnowszymi technologiami, potrafią przejść gry jedna po drugiej, lecz średnio sobie radzą z elementarnymi rzeczami, jakimi jest zwykłe czytanie.

Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega ten problem i stara się w jakiś sposób temu przeciwdziałać. Tu ogromnie dużo mogą zdziałać rodzice, jeśli oni zaszczepią w dzieciach

książki

Autor: Todd Conaway
Źródło: http://www.flickr.com

miłość do książek, to przeważnie w dorosłych latach te dzieci będą sięgać po różne lektury. I odwrotnie, jeżeli w jakiś domach książek nie ma, tylko wolne chwile spędza się przed jakimś ekranem, to raczej będzie niewiele szans na to, że dziecko pójdzie mieć inne przyzwyczajenia i polubi jednak czytanie.

Tu niestety przykład będzie szedł z góry, i dzieci najczęściej powielają zachowania i wzorce, które wyniosły z domu. Niektórzy twierdzą, że miłość do czytania powinna w dzieciach zaszczepić szkoła. Jednak niestety nauka języka polskiego opiera się na dziełach naprawdę wybitnych, lecz bardzo nudnych dla większości młodych ludzi, więc zupełnie zrozumiałe jest, że ich czytanie stanie się niemiłym obowiązkiem a nie przyjemnością. A czytanie ma być przede wszystkim przyjemnością i rozrywką, bo takie przecież jest zadanie książek w naszym życiu.