Jaki surowiec jest od pewnego okresu czasu bardzo modny przykładowo w architekturze?

W architekturze, podobnie jak w wielu różnych dziedzinach, również panują określone nurty. Aktualnie niezwykle popularne jest stosowanie różnorodnych elementów szklanych.

Nie chodzi wyłącznie o okna (zobacz okna od producenta) czy też drzwi na taras, ale nawet kompletne elewacje.
szklane

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Utrzymuje się nawet opinia, że każdy nowo powstały budynek musi mieć pewne szklane elementy. Dopiero w tym czasie uważa się go za projekt, który podąża za wspołczesnymi nurtami. Analogicznie ta kwestia wygląda w wypadku projektów mebli. Już od długiego czasu możemy kupić np. stolik, którego blat jest całkowicie stworzony ze szkła. Bardzo usprawnia to jego zachowanie w czystości. Tego typu materiał uznaje się za niezwykle kruchy, jednak jest przecież także szkło hartowane. Jest ono parę razy bardziej wytrzymałe od szkła tradycyjnego oraz to z niego robi się np. okna (rozwinięcie tematu: http://www.rkstyl.com.pl/) w drapaczach chmur. Jednak z takiego materiału nie wykonuje się jedynie składników architektonicznych czy też motoryzacyjnych. W każdym mieszkaniu posiadamy przecież przeróżne przedmioty wyprodukowane ze szkła. Są to półki czy szklanki.
Ponadto większość żyrandoli stworzonych jest częściowo ze szkła. Również niektóre kabiny prysznicowe czy też balustrady na klatkach schodowych również są szklane. Tego typu surowiec nadaje stworzonym za jego pomocą produktom bardzo atrakcyjnego i nowoczesnego wyglądu. Poza tym szkło można poddawać procesowi utylizacji, przez co może być znowu wykorzystane do różnorodnych celów.

W dużym stopniu ogranicza to minusy związane z dosyć małą wytrzymałością takiego materiału. A to w obecnych czasach ma olbrzymie znaczenie dla mnóstwa instytucji.