Jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, mówi stare powiedzonko. Nocny odpoczynek przyczynia się do dobrego nastroju, poprawia wydajność w ciągu dnia jak też niewątpliwie wpływa na odczuwaną jakość życia. Dlatego dobry, kojący sen ma ogromne znaczenie. Powstaje pytanie: w jaki sposób zadbać o komfort w czasie snu?

Łóżko z pościelą

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
W łożu spędzamy jedną trzecią naszego życia, czyli ok. dwadzieścia lat. Warto z tej przyczyny zadbać, żeby miejsce, w jakim zaczynamy i kończymy dzień, sprzyjało relaksowi i regeneracji sił. Cisza, świeże powietrze, odpowiednia temperatura, komfortowy materac oraz pościel, owe czynniki sprzyjają dobremu spaniu.

Żeby sen był bardziej efektywny, można postawić na coraz to popularniejszą pościel wełnianą. Mnóstwo obserwacji i doświadczeń pokazuje, że pościel wełniana posiada właściwości, mogące w sposób pozytywny wpłynąć na sen, ale również na zdrowie człowieka. Jedną z ważniejszych cech wełny, a co za tym idzie artykułów z niej wykonanych, jest jej higroskopijność. Wełna posiada dużą zdolność wchłaniania i utrzymywania wody absorbowanej z otoczenia. Mimo pozorów pościel wełniana sprawdzi się nie jedynie zimą. Dzięki naturalnym właściwościom wełnianych włókien, pościel „dostosowuje się” do warunków pogodowych. Reagując na zmiany temperatury wełna kurczy się, gdy jest zimno i rozpręża, gdy robi się cieplej. Ta naturalna termoregulacja powoduje, że pościel wełniana ogrzeje nas zimą, natomiast latem sprawi, że nie zbudzimy się spoceni. Więcej na .

Pościel z satyny bawełnianej

Autor: Calvado.pl
Źródło: Calvado.pl
Poza tym pościel wełniana nadaje się dla uczuleniowców (poza niedużą liczbą osób uczulonych na wełnę). Nie zatrzymuje wilgotności, a jej antyalergiczne działanie możliwe jest dzięki lanolinie, jaka pokrywa każdy włos, chroniąc go przed zabrudzeniem jak też rozwojem bakterii oraz roztoczy.

Najpopularniejsza wełna pochodzi od owiec merynosowych. Hoduje się je w Nowej Zelandii i Australii. Runo owych owieczek jest sprężyste, delikatne oraz cienkie. Owcza wełna wpływa pozytywnie na organizm ludzki, usuwa szkodliwe dla organizmu jony dodatnie, zastępując je ujemnymi. Spanie w takiej pościeli pomaga przykładowo na reumatyzm. Jednak z wełny wykonuje się nie tylko kołdry czy poduszki, lecz również śpiwory dla dzieci, bambosze bądź poduszki na krzesła konferencyjne wrocław ogrodowe – .