Akcesoria konieczne w harcerstwie

Harcerstwo jest organizacją współcześnie ciągle chętnie wybieraną w Polsce. Grupuje ona dzieci i młodzież, osoby, które pragną zyskać nowe zdolności – szczególnie takie, których zazwyczaj nie można zdobyć w placówce szkolnej. Są takie drużyny, do których można zapisywać dzieci już w wieku przedszkolnym. Poza tym najczęściej na pierwsze zbiórki chodzą pierwszoklasiści i dzieci w podobnym wieku. Osoby nowe w harcerstwie, które nie ukończyły jeszcze 10 lat, określane są mianem zuchów.

Ogólnie na terenie kraju istnieją dwie duże organizacje harcerskie, do których można się zapisać. Różnią się one do pewnego stopnia zabarwieniem ideologicznym, w jednej z nich na przykład większy nacisk kładzie się na sprawy religii. Odmienne są też naszywki harcerskie i inne znaki, będące oznaczeniem członkostwa w danej grupie. Ponadto sporo elementów jest wspólnych, szczególnie jeżeli chodzi o wyposażenie wyjazdowe.

Odzież

skaut

Autor: east_mountain
Źródło: http://www.flickr.com

Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia harcerzy na tle innych młodych ludzi, jest specyficzny ubiór. Mundurki harcerskie sklep to przede wszystkim określony mundur. Kolor elementów munduru oraz wygląd konkretnych jego części zależy w dużej mierze od organizacji, w której jest się członkiem. Bluzy od mundurów mogą występować więc w takich kolorach jak szary, ciemna zieleń lub niebieski. Ponadto Zależnie od okazji i pełnionej funkcji dobiera się różnorodne nakrycia głowy, na przykład kapelusz lub rogatywkę (zobacz – wyposażenie harcerza – sklep online). Mundury dziewczęce trochę różnią się od chłopięcych wyglądem, a przede wszystkim tym, że zamiast spodni przewidują specjalne, pasujące do bluzy spódnice.

AkcesoriaOprócz samej odzieży i butów, dla harcerzy przewidziane jest również odpowiednie wyposażenie (link do oferty). Są to przykładowo różnego rodzaju dodatki do munduru, które mogą mieć różną symbolikę. Należą do nich naszywki, sznury i inne emblematy. Część z nich uzyskuje się po czasie, w miarę uzyskiwania konkretnych sprawności harcerskich. Do typowego wyposażenia każdego harcerza zalicza się też tak zwana finka, czyli rodzaj noża przydającego się w wielu rozmaitych sytuacjach. Finki harcerskie można nabyć w wielu punktach, z pewnością najlepszym z nich będzie składnica harcerska.