Halloween – noc rozrywek przed dniem refleksji. Skądże tak rzeczywiście wywodzi się ten obyczaj?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, zgon rozpatruje się z przymrużeniem oka. 31 października to, spopularyzowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Naturalnie w USA celebruje się najhuczniej to święto, a zostałoono tak wykreowane, iż inne kraje podobnie zaczęły pożyczać tę tradycję. Zwyczaj ten nie jest jeszcze w Polsce tak modny jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

Ale sprzymierzeńcy obchodzenia Halloween są coraz bardziej widoczni – przede wszystkim w większych miastach. Halloween nadeszło do nas w latach 90-tych, jednakże nie zadomowiło się na tyle, tak aby doczekać się polskiej nazwy. Święto napawa się dużą popularnością nie tylko w USA, ale również w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych krajach Halloween ulega jedynie świętom Bożego Narodzenia. To bowiem Irlandczycy przywieźli zwyczaje Halloween do USA. Wywodzą się one z celtyckiego obrządku Samhain. W dobach pożegnania lata i dodatkowo powitania zimy Celtowie wspominali umarłych.

biała dynia na halloween

Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do domów, złe zniechęcano. To właśnie tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najpopularniejszą zabawą związaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”. Przebrane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, wiedźm, kościotrupów jak również duchów, dzieci chodzą po okolicy i pukają do drzwi mieszkań. Jeśli nie zdobędą słodyczy karzą gospodarzy dowcipem. Tego typu zabawy na halloween są przez każdego mieszkańca odbierane z wyrazami przyjaźni, w żaden sposób nie da się się dopatrzyć w nich nic niedobrego. Zwyczaje powiązane z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Noc Halloween ma odpowiedzieć na zapytanie jaki będzie zbliżający się rok.

Do zrozumienia przyszłości służą wróżby. Wykorzystuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je zębami, nietknięte wróżą powodzenie) i świeczki (skacze się przez nie; te które nie zgasną to pomyślne miesiące w przyszłym roku). Znakiem Halloween została wydrążona dynia. Rzeźbi się w niej zarys oczu i ust, a do wewnątrz wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina oblicze zjawy. Wydrążone dynie pojawiają się w oknach mieszkań i na podwórkach. Podobnie ona jak i kostiumy na halloween a także zabawy na halloween są niebywale ważne przy obchodzeniu tego rytuału.