O mocnych stronach oraz słabych punktach inteligentnego budynku, czyli jak mieszkać po królewsku i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domu parterowym wreszcie się ziści, wtedy przychodzi czas na postawienie nowych priorytetów. W czasie kiedy żony sadzą bratki i sieją warzywa, panowie myślą, co dodatkowo można byłoby udoskonalić. Funkcjonalność bywa kluczowym aspektem, ponieważ w supernowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać wygodnie, a i kwestii bezpieczeństwa zlekceważyć nie sposób. Z tego powodu tzw. inteligentny dom staje się jeszcze jednym marzeniem, szczególnie mężczyzn.

Dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Układ czujników rozmieszczonych w całym mieszkaniu i podłączonych do jednostki sterującej – tak z grubsza można byłoby opisać sedno funkcjonowania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej domownicy nie muszą myśleć o zapalaniu żarówek przed drzwiami wejściowymi albo na balkonie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura za oknem zbliża się do zera. Dla niektórych gospodarzy najistotniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Więcej informacji: projekt inteligentnego domu

Nieduże kamery umieszczane przy wejściu odstraszają potencjalnych złodziei. Tak czy inaczej, inteligentny budynek (okazje na multiroom kraków – http://www.iq-building.com) wyręcza gospodarzy w wykonywaniu tych zwyczajnych czynności, co również przyczynia się do zmniejszenia np. opłat za prąd – każdy w końcu pamięta o zapaleniu lampek choinkowych, ale nie każdy podczas porannej krzątaniny je wyłączy.

Czy chcesz uzyskać nowe informacje na opisywany wątek? Jeżeli tak, to zobacz, jakiego rodzaju komunikaty ma rekomendowana witryna (https://bubucraft.pl/), niewątpliwie także Cię zaintrygują.

Inteligentny dom, a konkretniej jego instalacja, może działać jedynie dzięki prądowi elektrycznemu.

A pamiętajmy, że każdorazowa przerwa w dostawie, spowodowana przez groźne zjawiska pogodowe, np. burze z porywistym wiatrem, sprawi, że układy elektryczne lub elektroniczne nie będą sprawne. Dlatego jeśli ktoś zamierza kupić albo wybudować nowy budynek mieszkalny, ten koniecznie musi wziąć pod uwagę wspomniany wyżej fakt. W przeciwnym wypadku można się mocno rozczarować.

Wnętrze domu

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną sprawą do przemyślenia staje się przedyskutowanie razem z rodziną tematu prywatności. Mieszkanie to w końcu miejsce, gdzie intymność powinna być wyjątkowo szanowana. Pomimo tego że żyjemy w epoce, by tak to ująć, Wielkiego Brata, to jednakże nie każdy życzy sobie, żeby każdy jego gest był rejestrowany. Czujniki oraz kamerki zamontowane w każdym pokoju będą najprawdopodobniej denerwowały niektórych domowników, zwłaszcza osoby starsze. A musimy także liczyć się z ewentualnymi awariami, których usunięcie wymaga wezwania elektroników. Tak czy inaczej, inteligentny budynek jest idealnym mieszkaniem dla wszystkich, którzy idą z duchem czasu i nie boją rewolucyjnych zmian.