Dekoracje jako dopełnienie końcowego rezultatu

Jeśli chodzi o współczesną aranżację pomieszczeń mamy do wyboru wiele styli, co sprawia, że pomieszczenia możemy urządzić funkcjonalnie i elegancko. Jednym ze styli jest styl minimalistyczny, który najogólniej mówiąc zakłada zastosowanie tylko najpotrzebniejszych mebli i akcesoriów, w przeciwieństwie do np. stylu glamour, gdzie stosuje się wiele dodatków i gustowne dekoracje.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Autor: Dekoral.pl
Źródło: Dekoral.pl
W pomieszczeniach, gdzie stawia się na przepych najistotniejsze są wykwintne dekoracje w zespół z rozmaitym wzornictwem. Tutaj każdy nawet najdrobniejszy element musi być odpowiednio ozdobiony i wykonany z jak najlepszej jakości materiałów. Nie tylko piękne żyrandole (polecamy lampa stojąca z kryształkami), ale również wzorzyste tapety bądź umieszczone na regale szkatułki muszą sprawiać wrażenie szykownych. W tego rodzaju wnętrzach wiesza się dużo luster, co optycznie ma je powiększyć, a także wykorzystuje się srebrne czy kryształowe drobiazgi. Pomieszczenie zaaranżowane w takim stylu ma przede wszystkim błyszczeć i wywoływać podziw wśród przebywających w nim osób. Dodatkowo ma kojarzyć się z luksusem i bogactwem.

nowoczesny dom

Autor: Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com
Należy pamiętać, że zarówno istotą styli tego formatu, jak i pozostałych winna być wygoda mieszkańców. Dlatego zarówno główne meble, jak i zastosowane dodatki winny być w pierwszym rzędzie praktyczne i przyjemne w użyciu. Jeśli chodzi o styl, gdzie przeważa przepych – na przykład glamour – uzyskamy to w łatwy sposób, albowiem sofy, fotele, czy nawet wanna są wykonywane tak, by oferować maksimum wygody, przy jednocześnie pięknym wyglądzie mebli. Sprawę ułatwiają również zastosowane dekoracje – poręczne klamki, wzorzyste poduchy czy przydatne pojemniki na drobiazgi .
Rzecz jasna wyposażając wnętrza w przeróżne gadżety i akcesoria ozdobne, musowo się liczyć z tym, że piękno to jedno, ale drugie to należyte utrzymanie ich w czystości. Im więcej akcesoriów postawimy na półkach, im bardziej wytworny żyrandol nabędziemy, tym więcej pracy będziemy mieć z nimi w przyszłości. Trzeba zatem podjąć decyzję na czym bardziej nam zależy – czy chcemy dobrze się czuć mając wokół rozmaite błyskotki i piękne przedmioty, czy może kładziemy jednak większy nacisk na praktyczność. Koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę.