Oświetlenie w mieszkaniu – jakie rozwiązania wyróżniają się obecnie największą popularnością i w jaki sposób udekorować pomieszczenia przy pomocy światła?

Stosowne oświetlenie mieszkań ma w Polsce bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że zdecydowana większość dni w roku charakteryzuje się szybkim zapadaniem zmroku, zwłaszcza w czasie miesięcy zimowych. Zagwarantowanie niezbędnej dawki światła sztucznego jest wobec tego naprawdę ważne dla komfortowego funkcjonowania domowników.

Na szczęście, obecnie na rynku dostępny jest bardzo różnorodny wachlarz interesujących rozwiązań. Ogromnym zainteresowaniem charakteryzują się plafony do przedpokoju (więcej na ). Prezentują się bardzo atrakcyjnie i nie wymagają dużo miejsca, co jest szczególnie korzystne, kiedy ma się na względzie fakt, że najczęściej przedpokoje polskich mieszkań są bardzo niewielkie. Dużo osób wybiera obecnie też plafon do salonu (zobacz ). Plafony mogą zostać wyposażone w pomocny czujnik ruchu, dzięki któremu światło włącza i wyłącza się w zależności od obecności osób w określonym pomieszczeniu. To wielka wygoda i oszczędność energii elektrycznej, jako że niekiedy mieszkańcy zapominają o wyłączaniu światła.

Kolekcja Sheep marki Nowodvorski Lighting

Autor: Nowodvorski Lighting
Źródło: Nowodvorski Lighting

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które cenią sobie efektowne oraz rzucające się w oczy akcesoria są lampy kuchenne wiszące (sprawdź). Ich wybór jest dosyć szeroki, trzeba jednakże pamiętać, by decydować się głównie na te produkty, które charakteryzują się wysoką jakością. W salonie bądź sypialni warto zdecydować się też na niewielkie lampki stojące, stanowiące uzupełnienie dekoracji pomieszczenia. Takie lampki gwarantują delikatne światło, więc dobrze jest umieścić w kilku punktach. To oryginalna alternatywa dla jednego źródła światła, które z reguły jest zakładane pod sufitem.

Dużą popularnością cieszą się także listwy oświetleniowe, montowane chociażby pod szafkami kuchennymi czy w miejscu stykania się schodów ze ścianą. Takie listwy nie dają ostrego światła, w związku z tym nadają się przede wszystkim do dekorowania. Reasumując, oświetlenie w polskich mieszkaniach ma podstawowe znaczenie oraz pozwala na funkcjonowanie także po zmroku. Trzeba jednakże pamiętać, że obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też rozwiązania, które pozwalają na dekorację światłem, jak przykładowo funkcjonalne listwy oświetleniowe.