Podstawowe informacje o roletach, jakie są ich podstawowe rodzaje i modelem

Rolety to bardzo popularny sposób na zasłanianie swoich okien. Podobnie jak żaluzje pozwalają one na regulowanie ilości wpadającego światła do pomieszczenia, ale nieco inaczej działają. Żaluzje składają się ze sporej liczby cieniutkich listewek, jakie można ustawiać pod różnymi kątami, a co za tym idzie regulować stopień zasłonięcia. Za to w roletach zasłanianie to odbywa się poprzez opuszczanie i podnoszenie materiałowej taśmy, tu stopień zaciemnienia jest uzależniony od tego, jak nisko się ją opuści.

rolety w oknach

Autor: t!m
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli materiał zasłoni całe okno, to w pomieszczeniu zapanuje ciemność, z kolei podniesienie do samej góry sprawi, że nic nie będzie zasłaniać okna. Z tym zasłanianiem będzie jeszcze taka sprawa, że dużo zależało będzie od rodzaju użytego materiału. Ich wybór jest całkiem spory, niektóre z nich są grube i w zasadzie wcale nie przepuszczają promieni, inne z kolei mogą nieco przepuszczać, i wówczas w pomieszczeniu zapanuje półmrok. Sporo zależeć też będzie od wzoru, w ostatnim czasie modne są na przykład fotorolety – – które umożliwiają wydruk na materiale dowolnej fotografii.

Tradycyjna roleta jest złożona z kilku części. Pierwszą z nich jest wcześniej wspominana taśma z tkaniny, drugą rolka nawijająca, a kolejną dwie prowadnice, w których materiałowa taśma będzie opadać i się podnosić. Opuszczanie realizowane jest za pomocą sznurka, ciągnąc go w odpowiednim kierunku będzie się powodować opuszczanie i podnoszenie taśmy. Bardzo dużą zaletą rolet jest to, że można je zamontować nie tylko w pozycji pionowej, lecz również pod różnym kątem.

Rolety do okien dachowych mają podobną konstrukcję do rolet pionowych, różnią się jedynie prowadnicą – . W tym typie rolet prowadnice mają specjalną konstrukcję, dzięki jakiej roleta nie będzie wypadała w czasie swojego działania. Rolety doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, czy to będzie kuchnia, salon czy sypialnia. Dzięki dużym możliwościom na zrobienie będą również stanowić doskonały element do dekoracji, dobrze dopasowane potrafią faktycznie interesująco poprawić wygląd wnętrza.