Kilka najważniejszych zalet tak często wybieranych w ostatnich czasach przy wykończeniu wnętrz fototapet.

Jednym z najpopularniejszych obecnie pomysłów na ciekawe wykończenie swoich wnętrz są fototapety. Stanowią one rozwinięcie od dawna znanych i często używanych tradycyjnych tapet, tyle że można na nich wydrukować dowolny motyw. Popularność fototapet zaczęła się w praktyce w chwili, gdy zaczęły się rozpowszechniać sprzęty do ich drukowania.

Aktualnie fototapety niewiele więcej kosztują od tradycyjnych tapet, a mimo wszystko oferują dużo więcej. Do ich produkcji stosuje się kilka odmian podkładów, a sposób przyklejania ścian i klejenia jest identyczny. Najmniej kosztują podkłady z papieru, z powodu swojej ceny są też dzisiaj najchętniej kupowanymi. Ich dużą wadą jest to, że wymagają bardzo dokładnego przygotowania powierzchni, na której się je klei, bo

fototapeta

Autor: http://demural.co.uk/
Źródło: http://demural.co.uk/

wszelkie nierówności i zgrubienia od razu będzie można zauważyć. Nie są też odporne na działanie wilgoci, więc przy ich czyszczeniu i myciu należy trochę uważać.

Trochę droższe, lecz znacznie lepiej wyglądające i mające zwiększoną odporność na wodę są fototapety lateksowe. Przez to, że są grubsze, to dużo lepiej maskują różnego rodzaju nierówności ścian, a warstwa lateksowa powoduje, że da się je delikatnie przemywać. Lecz zanim się je położy w kuchni czy łazience należy się chwilę zastanowić, bo jednak podczas dłuższego użytkowania mogą się trochę zniszczyć. Do wymienionych pomieszczeń bardzo dobrze nadawać się będą z kolei fototapety kwiaty winylowe – .

Materiał ten jest całkowicie odporny na działanie wody, więc nawet systematyczne mycie nic mu nie zrobi. Poza tym obrazy na nich są rzeczywiście barwne i wyraźne, tu winyl jest bezkonkurencyjny. Wcześniej wspominaną zaletą fototapet będzie to, że można wydrukować na nich dowolny motyw, i faktycznie tak jest. Można zdecydować się na jedną spośród kilku milionów oferowanych fotografii, ale można także podesłać coś swojego. Istotne jedynie będzie, żeby przesłane zdjęcie było odpowiedniej jakości, gdyż inaczej przy większym powiększeniu mogłoby nie wyjść odpowiednio wyraźne.