Czym jest druk na płótnie i jak się różni od innych metod drukowania? Jak to właściwie wygląda?

Drukować można na wielu materiałach, także na płótnie. Wiele osób jednakowoż ma tą samą wątpliwość, czyli jak wygląda to płótno? Samo bowiem stwierdzenie „płótno” nic nam jeszcze nie rozjaśnia, warto więc bliżej sprawdzić to zagadnienie.

salon

Źródło: pixabay

Płótno do zadruku techniką cyfrową przypomina tradycyjny materiał malarski. Jest stworzony przez splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz pozwalających na zadruk. Można wyróżnić 3 najistotniejsze rodzaje płótna. Pierwsze z nich to płótno poliestrowe, które najczęściej jest stosowane do druku fototapet. Innym rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę niższa klasa, najczęściej wykorzystywane do footoobrazów. Następnym natomiast typem będzie płótno bawełniane, najbardziej korzystne do druku obrazów.

Płótno może być różnorodne pod kątem grubości i widocznością splotu. ma to miejsce przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Ważnym czynnikiem jest również gramatura, gdyż najbardziej korzystne do druku są płótna o małej wadze 340g/m2. Co w sytuacji, kiedy jest mniejsza gramatura? Takie płótno może się po prostu wyciągać albo pękać w trakcie naciągania na blejtramę. Dość różna jest też kolorystyka płótna z uwagi na różne poziomy wybielania, poziom waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Stylowe wnętrze

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Inną wątpliwością, która się pojawia w sytuacji wydruków na płótnie jest kwestia wyglądu takiego druku. A tak naprawdę, czy takie zdjęcie prezentuje się jak prawdziwy obraz? Tak naprawdę nie, bo wydruki na płótnie to coś pomiędzy drukiem i plakatem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Choć podłoże odznacza się właściwościami obrazu, to jednakowoż zadruk nie umożliwia na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli charakterystycznej tekstury, jaką znamy z malarstwa.

Atutem natomiast tych obrazów jest z pewnością szeroka barwna paleta, to że jesteśmy w stanie odwzorować szczegół, a także co istotne, powtarzalność następnych egzemplarzy. Taki druk na płótnie umożliwia również na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu następnych elementów tradycyjnymi technikami. W tym sensie wydruk na płótnie z jednej stronystaje się gotowym produktem, lecz także punktem wyjścia dla następnych artystycznych prób i eksperymentów.

Ile kosztuje taki druk?

Najkorzystniej poszukać takich informacji w internecie wpisując wyrażenie drukarnia cennik. Dzięki temu można dokładnie się zorientować, jak dużo taki druk będzie nas kosztować i rozplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.