Spędzanie czasu z naszymi pociechami

Dzieciństwo jest czasem, kojarzącym się zwykle z wesołą zabawą i brakiem problemów. Przywodzi na myśl również opiekę i troskę rodziców, jaka powinna być w tym okresie obecna. Aktualnie jednak jest dużo sytuacji, w których rodzice nie opiekują się własnymi dziećmi. Często wypływa to z ich obowiązków zawodowych; gdy oboje rodzice chodzą do pracy, dziecko umieszczają w żłobku, przedszkolu lub pod opieką specjalnie zatrudnionej osoby. W rzeczywistości czas spędzany z własnymi dziećmi jest ogromnie ważny i ma duży wpływ na rozwój dziecka i jego przyszłe życie. Dlatego nawet najbardziej zapracowani dorośli powinni mieć czas dla własnych pociech, czasami także kosztem swojej pracy. Wielu ludzi bowiem później żałuje, że nie miało lepszego i częstszego kontaktu z pociechami. Form takiego spędzania czasu jest sporo.

dziecko z ojcem

Autor: Ethan Hein
Źródło: http://www.flickr.com
Czytanie

W ostatnim czasie niezwykle często podkreśla się, jak znaczące dla rozwoju dziecka jest czytanie mu książek przez rodziców. Niektórzy twierdzą nawet, że należy czytać już dziecku nienarodzonemu, ponieważ głos matki czy ojca działa na nie kojąco. Czytanie przez rodziców to nie tylko czynność pomagająca dzieciom zasnąć, poznać nowe wyrazy czy kontynuować naukę czytania czy poznawanie abecadła. Taka forma spędzania czasu także bardzo zacieśnia więzi między dziećmi a rodzicami a na te pierwsze ma działanie uspokajające, szczególnie gdy staje się to codzienną tradycją. Warto także okazać swoje zaangażowanie podczas czytania, interpretując daną opowieść we własny sposób. Dzięki temu pociecha bardziej ją zapamięta. Kolejno… certyfikowane place zabaw.

Ruch na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna jest ważna dla ludzi w każdym wieku. Dla dzieci ma to wpływ na ich organizm, który nieprzerwanie rozwija się. Dla rodziców wspólna zabawa z dziećmi to dobra okazja do relaksu od pracy i codziennych zajęć. Można przykładowo pójść na plac zabaw , na którym dziecko bawi się samo lub z rówieśnikami. Rodzice natomiast mogą w tym czasie odpocząć. W zależności od przyrządów znajdujących się na placu zabaw zabawy najmłodszych są zróżnicowane. Czasami trzeba jedynie posiadać własną piłkę do gry z rówieśnikami. Różnorodne ćwiczenia wykonywane na drabinkach i innych elementach pozwalają dzieciom wyrobić kondycję fizyczną.