Jak spędzać czas z niemowlakiem, o czym powinniśmy pamiętać? Jakie są najbardziej odpowiednie zabawki dla niemowlaka?

Jak bawić się z maluszkiem? Warto sprawdzić kilka z ciekawych opcji. To interesujące pomysły na zabawy, jakie dla malucha z pewnością staną się szansą do rozwijania i szlifowania swoich nowych umiejętności.

czytanie i zabawa z dzieckiem

Autor: Tzuhsun Hsu
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzicom z kolei umożliwią czerpać radość i dumę z przyjemnego spędzania czasu z maluchem, bo przecież wiadomo, że aktywność jest znacząca przez całe życie, a dla niemowlaka wręcz potrzebna. Aktywność i wspólna zabawa to też najlepsze szanse na wspólne poznanie i troska bliskości.

zabawki niemowlaka

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca znaczną większość swojego życia spędzają na spaniu i jedzeniu, jednakże już koło drugiego miesiąca mają miejsce nieco dłuższe pory czuwania. Maluch już otwiera oczy i całkiem przytomnie patrzy świat. Widzi coraz wyraźniej, coraz wyraźniej słyszy dźwięki. Nadal jest niezwykle wyczulone na różne, gwałtowne bodźce, takie jak jaskrawe światło, szybki ruch, zbyt głośny dźwięk . Dlatego też każda forma zabawy musi być spokojna, wyciszona i delikatna. Ich misją jest bezstresowe i spokojne wprowadzanie malucha w ten świat. Pamiętajmy, że świat ten jest dla dziecka całkowicie obcy. Dziecko nie posiada wspomnień, doświadczeń, wszystko jest dla niego nowe, stąd więc nowe rzeczy mogą bardzo przerażać.

Najważniejsze to przygotować się odpowiednio do zabawy. W tym celu, rozłóż kocyk na łóżku i zostaw tam swoje maleństwo. jeżeli w pokoju jest ciepło, możesz je nawet rozebrać do pieluszki. Ogrzej dłonie i wetrzyj w nie trochę oliwki. Delikatnymi ruchami masujmaleństwu konkretne partie ciała, zaczynając od ramion, przez klatkę piersiową i brzuszek, po nogi i stopy. Potem przekręć je na brzuch i wymasuj plecy. Masaż nie może być za długi, żeby malec nie zmarzł. Dobrze mieć pod ręką drugi kocyk lub flanelową pieluszkę, aby otulić dziecko, jakby zaczął marznąć.

Nic tak nie działa jak zabawki dla niemowląt (zobacz: zestaw zabawek dla niemowląt). Jednakże każda z tych zabawek musi być ekstremalnie bezpieczna, a do tego przyjemna w dotyku (zobacz tutaj). Dobrze nadają się zabawki o ciepłych i radosnych barwach, jak również o intensywnych kontrastach. Pozytywki i grzechotki powinny wydawać naturalne i subtelne dźwięki. Najlepsze zabawki to te z materiałów naturalnych, drewniane, z tkanin bawełnianych, a także zabawki organiczne.