Zabawka a wiek dziecka

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej. Uczymy dzieci pisać, czytania, liczyć, orientowania się w otoczeniu. Działamy na wiele sposobów. Jednym z bardziej znanych jest rozwijanie wyobraźni dziecka edukacyjnymi zabawkami. Jakiego rodzaju zabawki edukacyjne są obecnie popularne? Jest kilka, część z nich na pewno pamiętamy ze swojego dzieciństwa.

dzieci

Autor: Dan Cake
Źródło: Dan Cake

Najpierw zabawki lalki Barbie. Można wykorzystywać je do rozwijania wyobraźni. Zaproponujmy dziecku żeby przedstawiło historyjkę o tej lalce. Lalka może stać się kimkolwiek – księżniczką, nauczycielką, mamą. Jeżeli mamy smykałkę do szycia możemy przygotować jej ubranka według tego co o lalce opowie nam dziecko.

Druga niezwykle popularna zabawka to wszelkiego typuu gry memory to znaczy gry pamięciowe. Najczęściej to zestaw kartoników z obrazkami. Każdy obrazek występuje na dwóch kartonikach a zadanie polega na zebraniu par. Gra ćwiczy zapamiętywanie gdzie leży kartonik z jakim rysunkiem i niezwykle pomaga w rozwoju. To także wspaniały sposób na wspólne spędzenie kilku godzin, na przykład gdy leje deszcz.

Furorę od jakiegoś czasu robią klocki. Konstrukcje z nich zbudowane trudniej zburzyć, niż te ze standardowych klocków, właśnie przez to, że mają wbudowane magnesy. Dziecko może tworzyć z nich wysokie konstrukcje. Najczęściej do zestawu klocków dołożony jest obrazek prezentujący to, co da się z nich ustawić. Klocków jest wiele rodzajów. Od dużych dla malutkich dzieci, po małe dla starszych – sześcio, siedmioletnich. Więcej znajdziesz tutaj: Odnośnik.

Również dla starszych dzieciaków przeznaczone są samochody sterowane rc. Pomagają rozwijać widzenie przestrzenne, a także kształcą inne umiejętności jak ocena odległości, szybkości itp. Konieczne są także pewnego rodzaju zdolności manualne, aby poradzić sobie z obsługą pilota. Tu sporo więcej propozycji dla Państwa: .

Jeśli odpowiednio zachęcimy dziecko i będziemy poświęcać czas na bawienie się z nim, tak właściwie każda zabawka może być edukacyjna. Nawet zwykły patyk może się sprawdzić w takiej roli. Wszystko zależne jest wyłącznie od naszej inwencji.