Ekologiczne oświetlenie uliczne LED

Dziś, gdy przyroda zagrożona jest przez szeroko rozumianą działalność człowieka i kiedy – z powodu złej sytuacji ekonomicznej – staramy się oszczędzać, na czym tylko się da, opłaca się czerpać z nowoczesnych rozwiązań, łagodnych dla krajobrazu i dla naszego portfela. Takim rozwiązaniem jest m.in. wybór oświetlenia LED.

Kilka lat wstecz, oświetlenie typu LED pojawiło się na rynku projektowania wnętrz. Początkowo było używane tylko jako podświetlenie półek w salonie, czy blatu roboczego w kuchni. Następnie lampy LED zaczęły zastępować tradycyjne żarówki w mieszkaniach, a od jakiegoś czasu ogromnym zainteresowaniem samorządów cieszy się oświetlenie uliczne LED – . Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ użycie tego typu oświetlenia ma same zalety. Co prawda, nabycie żarówek to spory koszt, szczególnie, że najczęściej wybierane ze względów bezpieczeństwa żarówki LED 12V wymagają użycia dopasowanego zasilacza, jednak koszt inwestycji błyskawicznie się zwraca, gdyż oświetlenie dróg tego typu żarówkami obniża koszty energii o więcej, niż 50% – klik!.

Jakie kolejne zalety mają żarówki LED 12V, a precyzując: oświetlenie uliczne LED?

Żarówka LED

Autor: theilr
Źródło: http://www.flickr.com

Emitowane światło jest mniej drażniące dla wzroku człowieka, niż światło (zobacz sprawdź to koniecznie) dawane przez normalne żarówki. Lampy LED dają białe światło, podobne do naturalnego światła. Fakt ten bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców, bo takie światło umożliwia lepsze widzenie form i przedmiotów w nocy. Dzięki natychmiastowemu osiągowi pełnej jasności, widoczność jest zadowalająca od razu po zapaleniu lampy.

Następnym walorem oświetlenia LED jest jego ekologiczność, która przejawia się na dwa sposoby: po pierwsze, diody LED wydzielają dużo mniejsze ilości ciepła, niż tradycyjne żarówki, po drugie, żarówki LED działają 25 razy dłużej od tradycyjnych żarówek oraz 10 razy dłużej, niż halogeny. Dzięki temu ograniczona zostaje ogromna góra śmieci elektronicznych.

Wykorzystanie tego typu oświetlenia na ulicach miast powoduje, że można od zmierzchu do świtu oświetlać ulice, bez obaw o wydatki na energię elektryczną.

Kiedy będziesz poszukiwać pokrewnych informacji na wątek poruszany w opisywanym tekście, to wejdź tu projektant wnętrz częstochowa – z pewnością te artykuły też Cię zaintrygują.

Oświetlenie LED jest też coraz bardziej doceniane w innych obszarach, np. jako efektowne oświetlenie do samochodu, albo jako światło w ogrodzie.