Zastanawiamy się czy bardziej opłaca się kupić mieszkanie w bloku czy postawić swój dom? Jakie plusy powinny nas przekonać do budowy domu?

Sporo ludzi znajdujących się na etapie kupowania swojego lokum, zastanawia się czy lepiej kupić mieszkanie w bloku czy może wybudować swój dom. Jest to często decyzja na resztę życia dlatego tak ciężko jest się zdecydować. Które zatem argumenty powinny przemówić za wybudowaniem swojego domu jednorodzinnego? Często za jedną lub drugą opcją przemawiają koszty. Dla wielu osób jest to dość ważna kwestia, od której zależeć będzie decyzja. Zbudowanie domu jest sporym kosztem, natomiast prawda jest taka, że patrząc jak wyglądają ceny metra kwadratowego mieszkań, postawienie domu to dobry interes.

łazienka z oknami

Autor: Kendyl Young
Źródło: http://www.flickr.com
Chodzi głównie o to, iż za podobną cenę dostajemy więcej przestrzeni. Dostajemy po prostu większą wygodę niż jakbyśmy wydali takie same pieniądze nabywając mieszkanie w bloku. Szczególnie gdy chodzi o założenie rodziny, taka informacja jest dość istotna. Oprócz tego to my decydujemy o rodzaju materiałów jak też zakresie takiej budowy, dlatego przedział cenowy może być naprawdę różny i zależy jedynie od nas oraz naszego podejścia. Jak bardzo się postaramy to można wydatki faktycznie mocno ograniczyć. Potrzeba z pewnością na to więcej czasu, bo na przykład część rzeczy można zrobić samemu.

Kolejnym istotnym argumentem jest to, że możemy dowolnie kształtować tego typu przestrzeń. Wybieramy projekt budowlany taki, który przypadł nam do gustu. Gdy podoba nam się łazienka z oknem, ponieważ jest bardziej jasna i zawsze chcieliśmy coś takiego mieć, to po prostu uwzględniamy to w projekcie. Jeżeli chcemy posiadać funkcjonalne poddasze, też nic nie stoi na przeszkodzie by się na nie zdecydować. Jeśli natomiast od młodych lat marzyliśmy o dużym ganku, na jakim będziemy mogli przesiadywać, to decyzja należy do nas. Dodatkowo większy metraż, to także więcej możliwości zaaranżowania przestrzeni, w jakiej wszyscy mają własny kąt. Trzeba też wiedzieć, iż możliwości adaptacyjne projektu domów są znacznie większe aniżeli te dla mieszkań w bloku.

wnętrze łazienki z oknem

Autor: HomeAid Northern Virginia
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym plusem jest możliwość wyboru lokalizacji z daleka od miasta. Jeśli chcielibyśmy mieć ciszę i spokój można zamieszkać w jakiejś wiosce blisko miejskiej aglomeracji, lecz na tyle dalekiej ażeby wracając po pracy do domu faktycznie odpoczywać. Oprócz tego możliwość posiadania swojego kawałka ziemi także ma duże znaczenie. Jeśli mamy, albo chcemy mieć dzieci mogą one swobodnie bawić się w przydomowym ogródku pod okiem opiekunów. To z pewnością nie wszystkie plusy, lecz jak widać mają one spore znaczenie dla jakości życia. Bezpieczeństwo, wygoda, kontakt z naturą, czego możemy chcieć jeszcze?