Jak wybrać oświetlenie, ażeby nie zamęczało naszych oczu? Jakie zasady trzeba przestrzegać?

Ażeby ochraniać oczy przed zmęczeniem i wadami wzorku, miejsce pracy powinno być najbardziej profesjonalnie oświetlone. Jak jednak wybrać tego rodzaju oświetlenie, które będzie najlepsze w czasie czytania, korzystania z komputera lub oglądania telewizji?

Co ciekawe, naszym oczom nie będzie przeszkadzać tylko niedostateczne oświetlenie, bo niebezpieczne jest także nadmierne oświetlenie. Musi być ono przypasowane do funkcji, którą ma spełniać. Ażeby jak najlepiej wybierać oświetlenie do salonu oraz powierzchni 20 metrów kwadratowych, niezbędne jest 300, a czasami i 400 W. Dość nowatorskim rozwiązaniem jest podłączenie żyrandola do regulatora natężenia światła, jaki pozwala przygasić albo rozświetlić blask żarówek Tak to działa w każdym miejscu, nieważne czy mówimy o lampach do salonu a może są to lampy wiszące kuchenne.

żyrandol

Autor: Dimitry B.
Źródło: http://www.flickr.com

W pomieszczeniu, w którym pracujemy, światło powinno być rozproszone, aby nie odbijało się od przedmiotów, na które bezpośrednio zwracamy uwagę. Najkorzystniej instalować mieszane oświetlenie, co oznacza, że wieszamy światło górne przy suficie oraz miejscowe nad biurkiem.

Szczególnie jest to istotne w pokoju, tak więc zawsze trzeba pomyśleć jakiego rodzaju lampy sufitowe dla dzieci będą najlepiej dobrane (lampy sufitowe dla dzieci). Jak czytamy to powinniśmy skorzystać z dodatkowej lampy, żeby nie wysilać oczu. Lampę należy ustawić z boku oraz trochę z tyłu. Głowę najlepiej trzymać w odległości 30-40 centymetrów od książki. Światło od lampy nie powinno świecić bezpośrednio w oczy. Dopasowanie najlepszego oświetlenie jest także niezwykle istotne podczas pracy przy komputerze. lampydodomu.pl/1262-lampy-wiszace-do-kuchni

Blat stołu komputerowego powinien być oświetlony lampą z nieprzezroczystym abażurem. Światło pada w tej sytuacji do góry oraz na blat, lecz nie będzie raził w oczy oraz nie będzie odbijać się od klawiatury. W innej sytuacji jesteśmy w stanie doświadczyć bardzo silnego zmęczenia oczu. Tak więc, jeśli w pracy nasz pracodawca zainstalował wyłącznie świetlówki, musimy ratować oczy przed ich działaniem. Najlepiej więc postawić na biurku kolejną lampę ze standardową żarówką, ażeby nieco “złamać” ostre światło jarzeniówek. Jak więc widać, czy to w domu czy w pracy zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Pamiętajmy również o najnowszych rozwiązaniach, jak lampa podłogowa ze ściemniaczem – oferta na lampy podłogowe ze ściemniaczem.