Podstawowe zasady, jakich należy trzymać w czasie prac przy projektowaniu kuchni w swoim mieszkaniu

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w prawie każdym domu i od jej dobrego rozplanowania zależy funkcjonalność i wygodne użytkowanie. Tak naprawdę przy każdej kuchni, czy jest ona duża czy mała, należy chwilę pomyśleć nad tym, jak wszystkie sprzęty oraz meble poustawiać. Paradoksalnie to czasami właśnie takie większe kuchnie będą sprawiać więcej kłopotów w czasie projektowania, niż małe. Wynika to z tego, że o ile w małym pomieszczeniu wszystko jest siłą rzeczy przy sobie, to w dużym sprzęty można porozrzucać. I okazuje się czasami, że ktoś ustawił lodówkę, kuchenkę i zlewozmywak tak, że używanie ich jest zwyczajnie mało wygodne.

kuchnia
Podczas projektowania kuchni wykorzystuje się często zasadę trójkąta, polegającą na tym, że między wyżej wymienionymi sprzętami odległości nie powinny być większe niż pewna wartość. jeżeli te proporcje będą zaburzone, to oczywiście ze wszystkiego można będzie można korzystać, lecz czy to korzystanie będzie w pełni wygodne, to już nieco odmienna sprawa.Oczywiście zasada trójkąta występuje w wielu rozmaitych modyfikacjach, bo też i inspiracji na wykończenie tego miejsca jest duża ilość.

W kuchniach o większym metrażu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tego typu trójkątów było kilka, wtedy trzeba się dobrze zastanowić, gdzie jakie urządzenia się znajdą. Jeszcze inaczej sytuacja się przedstawia, jeśli komuś będą się marzyć kuchnie kuchnie na wymiar tarnów z wyspą (tak to się prezentuje).

Zaciekawił Cię ten materiał? Jeśli tak, to zobacz jeszcze ten świetny artykuł. Sprawdź, to także okaże się dla Ciebie godne uwagi.

Tego typu rozwiązanie jest coraz popularniejsze w licznych domach, wówczas prostokątna albo kwadratowa powierzchnia będzie zabudowana dodatkowymi szafkami w środku, tworzącymi właśnie wyspę.

Wyspę można wykorzystać w różnorodny sposób. Niektórzy właściciele mają w tym miejscu szafki z różnymi sprzętami i produktami, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajdowała się tam gazowa kuchenka czy piekarnik. W czasie planowania koncepcji pamiętać należy o kolejnym istotnym elemencie, którym jest czystość w kuchni. Z tego też powodu należy wszystkie szafki rozplanować tak, aby pomieszczenie było również łatwe do sprzątania.