Czym się kierować wybierając najlepszą książkę dla dzieci? Które kwestie są ważne?

Czasami zdarza się, że zaglądam do księgarni, aby kupić dzieciom książkę, ale nie mam konkretnego tytułu czy choćby autora na myśli. Pół biedy, jeżeli jest to realna księgarnia, po dłuższej chwili spędzonej między półkami, po sporej ilości przejrzanych oraz „pomacanych” książkach udaje mi się coś wybrać. Gorzej, jeśli zakupu chcę dokonać w księgarni internetowej. Widniejącej na ekranie monitora książki nie mogę przekartkować ani ocenić jakości zamieszczonych w niej ilustracji. Nie jest dziwne zatem, iż wybór jest trudny, szczególnie, że na rynku książek dziecięcych i młodzieżowych co roku pojawia się trzy tysiące pozycji.

dziecko musi się rozwijać
Jakimi rzeczami się zatem kierować wybierając książkę dla dziecka? Z pewnością powinno się wspomnieć, iż coraz więcej księgarni w sieci posiada w swojej ofercie fragmenty książek, to znaczy tak samo, jak w księgarni stacjonarnej można sprawdzić zawartość. Często jest tak, że jest dostępnych kilka-kilkanaście stronic. Jednak nie wszędzie jest taka możliwość. Wracając jednak do sedna sprawy, to bez wątpienia istotnym wyznacznikiem w temacie najlepsza proza dla dzieci, jest płeć.

To z pewnością pogląd nie całkiem poprawny politycznie, lecz pamiętajmy, iż za sprawą środowiska, szczególnie rówieśniczego, reklam oraz mediów, w którymś momencie dzieci zaczynają mieć zainteresowanie typowe dla danej płci. Bardzo ważny jest wiek dziecka. Prawie wszyscy wydawcy na okładce podają informacje o wieku dziecka, i jest to ważne, lecz nie zawsze warunkujące wszystko, bo musimy również zwrócić uwagę na rzeczywistą dojrzałość małego człowieka. Właściwie czterolatkowi może spodobać się książka, jaka wydana została dla starszego dziecka, tak samo jak nastolatek może polubić baśnie. Wiekowe wskazówki mogą być jednak dość pomocne. No i na koniec trzeba powiedzieć o liście lektur szkolnych, szczególnie jeśli mówimy o starszym dziecku.

Niektórym tego typu lista może źle się kojarzyć, warto jednak o niej pomyśleć, gdyż tego rodzaju lista układana jest przez znawców tematu. Bardzo niedobrze by było, gdyby nasze dziecko skreśliło taką książkę, jedynie dlatego, iż znajduje się na owej liście. Dobrze jest też, aby urozmaicać rozrywkę naszemu dziecku, nie tylko książki warto wybierać, lecz także przykładowo dvd nowości .