W jaki sposób kupić dobre drzwi do swojego własnego mieszkania?

Drzwi bywają niczym ubrania. Źle „skrojone” zepsują cały dom. I nawet najbardziej wyszukane, czy drogie meble i dzieła sztuki wtedy nie pomogą. Francuzi, nie wyobrażają sobie domu bez parkietu w jodełkę, Szwedzi, uwielbiają pobielone deski. A my? Cóż, moglibyśmy się od nich sporo nauczyć, albowiem z wyborem drzwi, podłóg czy okien nadal mamy problem. Szczędzimy funduszy na wysokie cokoły przypodłogowe, drewniane deski i eleganckie drzwi. A solidna stolarka to podstawa.

drzwi

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com

Kwestia najważniejsza drzwi winny współgrać z wnętrzem. Nawiązywać barwą i stylistycznie do pomieszczeń. Drzwi drewniane, bogato rzeźbione, choć zachwycające, w mieszkaniu minimalistycznym okażą się pomyłką . Większe wrażenie zrobią drzwi z mlecznego szkła, z nowoczesnymi, metalowymi detalami. W eleganckich wnętrzach najlepiej wyglądają drzwi wykonane z drewna z widocznym rysunkiem słojów, których forma może być upiększona rzeźbieniami, kasetonami tudzież przeszkleniem np. witrażowym.

Funkcja i przeznaczenie pomieszczenia zdecydowanie wpływają na rodzaj osadzonych drzwi. Sypialnię oddzielimy od „reszty świata” drzwiami pełnymi, aby zapewnić bezpieczeństwo i spokój odpoczywającym domownikom, łazienka powinna być oddzielona drzwiami otwierającymi się na zewnątrz pomieszczenia. Kuchnia i jadalnia to pomieszczenia, w których sprawdzą się drzwi wahadłowe, szczególnie funkcjonalne. Jeżeli pełne drzwi zabierają lekkość i światło wnętrzu, możemy kupić przeszklone.

drzwi

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com

Na jaki model drzwi decydujemy się najchętniej? Drzwi z naturalnym fornirem, najlepiej dębowym tudzież z drzewa egzotycznego. Dla wymagających jest też fornir modyfikowany, który mimo, że z prawdziwego drewna, jest tak wykonany, że rysunek słojów i kolory każdego egzemplarza są takie same. Wiedzmy, iż, drzwi wewnętrzne to zakup na długi czas, kierujmy się zatem rozsądkiem. Wybierzmy wzór, który będzie pasował do naszego wnętrza, będzie z nim współgrał, a przy tym nie opatrzy się po krótkim czasie. Więcej na: