Jakie powinny być place zabaw biorąc pod uwagę oczekiwania najmłodszych

Ciekawska wyobraźnia malucha wymaga od niego ruchu na świeżym powietrzu. Dla dzieci tworzy się funkcjonalne place zabaw, gdzie nasze dzieciaki mogą wyszaleć się do krańców swoich sił. Place zabaw dla wszystkich kojarzymy przeważnie przez ciąg drewnianych atrakcji jak mostki, wieżyczki, schodki i plastikowe wykończenia (zjeżdżalnie).

Zapoznaj się z odpowiedzią jakie place zabaw są najbezpieczniejsze? Od razu naciśnij to!

Plac zabaw dla dzieci

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

O atrakcyjności miejsc zabaw dzieci świadczą niewątpliwie urządzenia na plac zabaw, a konkretne ich stan. Używane regularnie, ale nieniszczejące urządzenia dają dzieciakom poczucie spełnienia i wyszalenia się przez możliwość korzystania z wszystkich fragmentów placu.

Przy konstrukcjach urządzeń omawianych placów ważną rolę odgrywa przeznaczenie przyszłego placu zabaw. Jeśli jest on dostosowany do najmłodszych, w wieku przedszkolnym i żłobkowym, musi być wystarczająco niewysoki przez co i bezpieczny. Starszaki uznaliby ten plac i trzyschodkowy budyneczek i zjeżdżalnię na 1,5 metra długości za „nudne”, aczkolwiek dla najmłodszych, dopiero uczących się porządnie chodzić i bawić, jest to duża rozrywka.

Dla zerówkowiczów i uczniów podstawówek twórcy zabudowy pod place zabaw szykują większe urządzenia gwarantujące więcej frajdy. Takie place zabaw posiadają falowane, długie na kilka metrów zjeżdżalnie, huśtawki i karuzele, tunele dla dzieci do zabawy do przechodzenia, czy drążki do podciągania, po których odważniejsi… przechodzą. Dzisiaj na popularności zyskują zjeżdżalnie-tuby, odcięte od świata, przypominające wielkie rury z parków wodnych. Są one oczywiście krótkie, ale i tak chwilowe odcięcie naturalnego światła budzi w dzieciach adrenalinę i chęć spróbowania jeszcze raz. Aż do zmęczenia.

Ogrodowy plac zabaw

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com
Place zabaw konstruuje się z myślą o potrzebach aktywizujących dzieci. Spotyka się jednak głosy, że urządzenia na plac zabaw są podobne do siebie, nastawione właśnie na fizyczny ruch. Jakoby nie rozwijają kreatywnego myślenia. Są co prawda elementy składające się z wyszukania układanek, stoliki do planszówek, ale to wciąż za mało. Nawierzchnie dzisiejszych placów zabaw pokryte są elastyczną i niegromadzącą wody pianką, odporną ponadto na wysokie temperatury i mocne promieniowanie. I tak porównując do starych placów zabaw na krawężnikach, tak licznych w niedawnej rzeczywistości widać postęp w kwestiach bezpieczeństwa.